[Magveto] 2002. 11. 19.

Dozsa Istvan idozsa at communio.hcbc.hu
2002. Nov. 18., H, 23:45:01 CET


2002. november 19.
Jel 4, 1-11
Lk 19, 11-28

"Mondom nektek, hogy akinek van, az kap, akinek meg nincs, attól azt is elveszik, amije van." (Lk. 19, 26)
A mai evangélium annak a főembernek meséli el az esetét, aki távoli földekre utazott, hogy királyságot szerezzen magának. Mielőtt elment, szolgái között pénzt osztott ki, hogy azok az ő távollétében kamatoztassák vagyonát. Eléggé agresszív kimenetele van a történetnek. A visszatérő úr nagyon megharagszik arra a szolgára, aki "elásta" a pénzt. Elveszi tőle a keveset és odaadja annak, akinek a legtöbb anyagi java volt. Ráadásul kivégezteti azokat az ellenfeleit, akik nem akarták, hogy királyuk legyen.
"Mondom nektek, hogy akinek van, az kap, akinek meg nincs, attól azt is elveszik, amije van." (Lk. 19, 26)
A mina talán az ember tehetségét szimbolizálja. Van, akinek több van; van, akinek kevesebb. A lényeg - az evangélium szavai szerint az -, hogy megfelelőképpen kamatoztassuk képességeinket. Az emberi történelem dinamikus. Minden embernek egyéni és megismételhetetlen esélye van arra, hogy élete folyamán fejlessze képességeit, és tehetségével egy emberhez méltó társadalmat építsen fel maga körül. A feladat nem egyszerű. Gyakran könnyebbnek tűnik semmit nem tenni, "minánkat" elásni, mint önmagunkat fejleszteni. A jelenkor társadalmának agymosási mechanizmusai, szolgáltatásai olyan fogyasztói idiótákat hoznak tömegesen létre, akik nehezen rezignálnak az emberiség nagy társadalmi problémáira. C. G. Jung szerint számos ember öreg korában gyerekként fekszik sírjába. Pszichikailag felnőni és felelősségteljesen vállalni az emberi létet a maga kreativitásával, csak kevés embernek sikerül. A felelősségteljes emberi élettől való menekülés számos formáját lehet megfigyelni. Az evangéliumi az emberi kreativitásunk kamatoztatásának a nagy feladatára hívja fel szimbolikusan figyelmünket.
A párizsi Rodin múzeumban Isten keze mellett felfedezhető az Ördög keze is. A két alkotás két emberi állapotot fejez ki. Isten keze alkot: a benne levő alakok életdinamikával rendelkeznek. A kapott "minák" kamatozódnak. Az Ördög keze megfosztja dinamikájától a benne levő magányos embert. A kapott "minák" elásva hevernek a félelem és a bezárkózottság börtönében. Rodin művészien fejezte ki mindazt, ami a mai evangélium soraiban olvasható. Isten alkot és dinamikába lendíti az embert, az Ördög lebénítja és megfosztja kreativitásától.

Szakács Ferenc Sándor



More information about the Magveto mailing list